Svaka organizacija ili pojedinac može biti žrtva sajber kriminalaca. Postaju sve sofisticiraniji u svojim pokušajima da namame ljude da kliknu na sumnjive veze, preuzmu priloge e-pošte ili se „povezuju“ na društvenim mrežama, koji se često koriste kao kapije za krađu osetljivih informacija.
Kako biste bili sigurni da su vaše informacije o online bankarstvu visoko zaštićene, postoji niz mera koje možete poduzeti da se zaštitite od uobičajenih vrsta cyber napada.
Prevencija krađe identiteta je ključna. Iz tog razloga se jako preporučuju jake kombinacije lozinki. Evo nekoliko predloga za kreiranje sigurnijih i jačih lozinki:
Napad socijalnog inženjeringa je pokušaj da se neko prevari da otkrije osetljive informacije (npr. lozinku) ili da izvrši određene radnje kao što je počinjenje prevare povezivanjem sa osobom radi dobijanja poverenja i sigurnosti, preuzimanje i izvršavanje datoteka koje izgledaju benigne, ali su zapravo zlonamerne. Nakon što su informacije ukradene, mogu se koristiti za počinjenje prevare, napada na sisteme ili mreže.
Ako sumnjate u validnost e-pošte, SMS-a ili telefonskog poziva koji izgleda da dolaze od ProCredit Banke i/ili ako mislite da ste možda otkrili poverljive informacije, molimo vas da nam to odmah prijavite pozivom na sledeći broj 049/555-555 ili e-poštom na kos.contactcentre@procredit-group.com .
Kriminalci koriste razne napade društvenog inženjeringa za krađu informacija, kao što su:
Phishing
Phishing je tehnika u kojoj prevaranti pokušavaju da pribave osetljive informacije maskirajući se u legitimnu poslovnu ili uglednu osobu u elektronskoj komunikaciji, kao što su e-pošta, tekstualne poruke (SMS), telefonski pozivi ili instant poruke. Često će predstaviti vezu ili prilog koji izgleda kao valjan, pouzdan resurs, ali koji je zapravo zlonamerna stranica koja će ukrasti i snimiti sve informacije koje unesete u njega, kao što je vaša lozinka.
Evo nekoliko saveta kako se možete zaštititi:
Nikada nemojte davati svoje lične podatke uključujući bankovne podatke (npr. Lozinka, broj debitne/kreditne kartice, PIN, CVV2 kod, itd.). Iz sigurnosnih razloga, ProCredit Bank nikada od vas neće tražiti ove informacije putem telefona ili e-pošte.
Lažiranje veb stranice
Lažiranje veb stranice opisuje aktivnost koja čini da lažna web stranica izgleda baš kao legitimna web stranica. Svrha sajber kriminalaca je da nateraju ljude da veruju da su u interakciji s pouzdanom legitimnom kompanijom ili osobom, dovodeći ih u zabludu da dele osetljive informacije ili ubacuju zlonamerni softver u njihove računare.
Evo nekoliko saveta kako se možete zaštititi:
Nikada se nemojte prijavljivati na svoj račun za online bankarstvo klikom na link u e-poruci. Uvek pristupite Internet bankarstvu tako što ćete upisati adresu banke u svoj pretraživač ili koristiti markere. U slučaju bilo kakve sumnje, kontaktirajte ProCredit Bank na: 038/555-555.
Zaključavanje vašeg mobilnog uređaja
Zaštitite svoj pametni telefon ili tablet kao što biste zaštitili svoj računar.
Zaštitite svoj digitalni novčanik korišćenjem šifre, otiska prsta ili prepoznavanja lica za otključavanje ekrana telefona.
Pratite aktivnost vašeg naloga
Često proveravajte aktivnost vašeg računa kako biste ranije otkrili prevaru. Preporučujemo da proveravate svoj E-banking račun na nedeljnoj bazi. Odmah prijavite svaku sumnjivu ili lažnu aktivnost u ProCredit banci.
Bankujte pametno kada ste u pokretu
Izbegavajte korišćenje mobilnog bankarstva ili slanje osetljivih e-mailova ili tekstova preko javnih ili nezaštićenih Wi-Fi mreža.
Budite posebno oprezni ako koristite bilo koji uređaj koji nije vaš lični uređaj i nad kojim nemate kontrolu. ProCredit Bank preporučuje da izbegavate korišćenje takvih uređaja jer nikada ne znate da li su ti uređaji instalirali zlonamerne programe za praćenje.
Redovno čistite keš (cache) memoriju
Najbolje je da izbrišete sve informacije sačuvane na vašem računaru nakon sesije internetskog bankarstva. Svaki put kada pristupite Internetu, vaš pretraživač automatski sprema kopiju web stranica koje ste posetili ili lozinke koje ste dali web lokacijama. Molimo pogledajte dokumentaciju vašeg pretraživača o keš memoriji/diska.
Za više resursa za Cyber sigurnost, pogledajte: